           Electromechanical > Relays > Signal Relays > G6A-274P-ST40-US-DC24
G6A-274P-ST40-US-DC24
Part Number: G6A-274P-ST40-US-DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > G6A-274P-ST40-US-DC24
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 24VDC 1.44KOhm 2A DPDT (20.2x10.1x8.4)mm THT PCB Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G6A-274P-ST40-US-DC24 Available.
Electromechanical Relay 24VDC 1.44KOhm 2A DPDT (20.2x10.1x8.4)mm THT PCB Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Weight 3.5 g
Coil Current 16.7 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 1.44 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 2 A
Current Rating 2 A
Max Current Rating 2 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 220 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 5 ms
Power Consumption 400 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 3 ms
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 220 V
Depth 10.1 mm
Height 8 mm
Length 20.2 mm