           Electromechanical > Relays > Signal Relays > G5V-2-H1-DC24
G5V-2-H1 DC24
Part Number: G5V-2-H1 DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > G5V-2-H1-DC24
Qty Available:
Description: G5V-2 Low Signal Relay Sealed Ultra Sensitive DPDT 1A 24VDC Through Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G5V-2-H1 DC24 Available.
G5V-2 Low Signal Relay Sealed Ultra Sensitive DPDT 1A 24VDC Through Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Weight 5 g
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 8.33 mA
Coil Power 200 mW
Coil Resistance 2.88 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 1 A
Current Rating 1 A
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 125 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -25 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 7 ms
Power Consumption 200 mW
Power Rating 120 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 3 ms
Switching Current 1 A
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Depth 10.1 mm
Height 11.5 mm
Length 20.5 mm