           Electromechanical > Relays > Signal Relays > G5V-1-DC12
G5V-1-DC12
Part Number: G5V-1-DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > G5V-1-DC12
Qty Available:
Description: Signal Relay, G5V-1 Series, Non Latching, SPDT, Through Hole, 1 A, 12 VDC RoHS Compliant: Yes
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G5V-1-DC12 Available.
Signal Relay, G5V-1 Series, Non Latching, SPDT, Through Hole, 1 A, 12 VDC RoHS Compliant: Yes
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Gold, Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 6
Weight 2 g
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 12.5 mA
Coil Power 150 mW
Coil Resistance 960 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 500 mA
Current Rating 2 A
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 125 V
Max Voltage Rating (DC) 60 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 1
Operate Time 5 ms
Power Consumption 150 mW
Power Rating 150 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Switching Current 1 A
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Type Electromechanical
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 60 V
Depth 7.5 mm
Height 10 mm
Length 12.5 mm
Width 7.5 mm