           Electromechanical > Relays > Power Relays > G5Q-14-DC12
G5Q-14 DC12
Part Number: G5Q-14 DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G5Q-14-DC12
Qty Available:
Description: Power Relay 12VDC 5(NO)/3(NC)DC/10(NO)/3(NC)AAC SPDT(20.3x10.3x16.2)mm THT
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G5Q-14 DC12 Available.
Power Relay 12VDC 5(NO)/3(NC)DC/10(NO)/3(NC)AAC SPDT(20.3x10.3x16.2)mm THT
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 5
Weight 6.5 g
Ambient Temperature Range High 105 °C
Coil Current 33.3 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 360 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 10 A
Contact Resistance 100 mΩ
Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 277 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 1
Operate Time 10 ms
Power Consumption 400 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Schedule B 8536410020
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 277 V
Voltage Rating (DC) 12 V
Depth 10.3 mm
Height 15.8 mm
Length 20.3 mm
Width 10.3 mm