           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-24-DC12
G2RL-24-DC12
Part Number: G2RL-24-DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-24-DC12
Qty Available:
Description: Power PCB Relay, G2RL8119E ; G2RL-24 DC12 BY OMB | Omron Automation G2RL-24 DC12 BY OMB
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2RL-24-DC12 Available.
Power PCB Relay, G2RL8119E ; G2RL-24 DC12 BY OMB | Omron Automation G2RL-24 DC12 BY OMB
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Cadmium, Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Weight 12 g
Ambient Temperature Range High 85 °C
Coil Current 33.3 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 360 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 8 A
Current Rating 8 A
Max Current Rating 8 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 300 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 15 ms
Power Consumption 400 mW
Power Rating 400 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Schedule B 8536490050
Switching Current 8 A
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 440 V
Voltage Rating (DC) 300 V
Depth 12.7 mm
Height 15.7 mm
Length 29 mm
Width 12.7 mm