           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-2-DC24
G2RL-2 DC24
Part Number: G2RL-2 DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-2-DC24
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay DPDT 8A 24VDC 1.44KOhm Through Hole
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2RL-2 DC24 Available.
Electromechanical Relay DPDT 8A 24VDC 1.44KOhm Through Hole
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Weight 12 g
Ambient Temperature Range High 85 °C
Coil Current 16.7 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 1.44 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 8 A
Current Rating 8 A
Max Current Rating 8 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 300 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 15 ms
Power Consumption 400 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Switching Current 8 A
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 440 V
Depth 12.7 mm
Height 15.7 mm
Length 29 mm
Width 12.7 mm