           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-1-E-DC48
G2RL-1-E DC48
Part Number: G2RL-1-E DC48
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-1-E-DC48
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 48VDC 5.358KOhm 16A SPDT (29x12.7x15.7)mm THT Power Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2RL-1-E DC48 Available.
Electromechanical Relay 48VDC 5.358KOhm 16A SPDT (29x12.7x15.7)mm THT Power Relay
Case/Package DIP
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Weight 12 g
Ambient Temperature Range High 85 °C
Coil Current 8.96 mA
Coil Power 430 mW
Coil Resistance 5.358 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 48 V
Contact Current Rating 16 A
Current Rating 16 A
Max Current Rating 16 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 300 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 1
Operate Time 15 ms
Power Consumption 400 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Schedule B 8536490075
Switching Current 16 A
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Height 15.7 mm
Length 29 mm
Width 12.7 mm