           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-1-E-DC24
G2RL-1-E DC24
Part Number: G2RL-1-E DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-1-E-DC24
Qty Available:
Description: General Purpose Relay, G2RL Series, Power, Non Latching, SPDT, 24 VDC, 12 A RoHS Compliant: Yes
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2RL-1-E DC24 Available.
General Purpose Relay, G2RL Series, Power, Non Latching, SPDT, 24 VDC, 12 A RoHS Compliant: Yes
Case/Package DIP
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Weight 12 g
Ambient Temperature Range High 85 °C
Coil Current 16.7 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 1.44 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 16 A
Current Rating 16 A
Max Current Rating 16 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 300 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 1
Operate Time 15 ms
Power Consumption 400 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Switching Current 16 A
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 440 V
Depth 12.7 mm
Height 15.7 mm
Length 29 mm
Width 12.7 mm