           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-1-E-DC12
G2RL-1-E-DC12
Part Number: G2RL-1-E-DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2RL-1-E-DC12
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay SPDT 16A 12VDC 360Ohm Through Hole
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2RL-1-E-DC12 Available.
Electromechanical Relay SPDT 16A 12VDC 360Ohm Through Hole
Case/Package DIP
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Weight 12 g
Coil Current 33.3 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 360 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 16 A
Current Rating 33.33 mA
Max Current Rating 16 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 300 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 15 ms
Power Consumption 400 mW
Power Rating 384 W
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 440 V
Depth 12.7 mm
Height 15.7 mm
Length 29 mm
Width 12.7 mm