           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2R-24-DC24
G2R-24-DC24
Part Number: G2R-24-DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2R-24-DC24
Qty Available:
Description: Sealed DPDT General Purpose Non-Latching 24V Power PCB Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2R-24-DC24 Available.
Sealed DPDT General Purpose Non-Latching 24V Power PCB Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Weight 17 g
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 21.8 mA
Coil Power 530 mW
Coil Resistance 1.1 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 4 A
Current Rating 5 A
Max Current Rating 4 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 380 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 15 ms
Power Consumption 530 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Switching Current 4 A
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Type Electromechanical
Voltage Rating (AC) 380 V
Voltage Rating (DC) 125 V
Depth 13.5 mm
Height 25.5 mm
Length 29 mm
Width 13 mm