           Electromechanical > Relays > Power Relays > G2R-1-E-DC12
G2R-1-E-DC12
Part Number: G2R-1-E-DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G2R-1-E-DC12
Qty Available:
Description: Relay; E-Mech; Power; SPDT; 16A; Ctrl-V 12DC; Vol-Rtg 250/30AC/DC; PCB Mnt
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G2R-1-E-DC12 Available.
Relay; E-Mech; Power; SPDT; 16A; Ctrl-V 12DC; Vol-Rtg 250/30AC/DC; PCB Mnt
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Weight 17 g
Coil Current 43.6 mA
Coil Power 530 mW
Coil Resistance 275 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 16 A
Current Rating 16 A
Max Current Rating 16 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 380 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 15 ms
Power Consumption 530 mW
Power Rating 530 mW
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 380 V
Voltage Rating (DC) 125 V
Depth 13 mm
Height 25.5 mm
Length 29 mm
Width 13 mm