           Electromechanical > Relays > Signal Relays > Fujitsu-VE-12HS5-K
Fujitsu VE-12HS5-K
Part Number: Fujitsu VE-12HS5-K
Manufacturer: Fujitsu
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > Fujitsu-VE-12HS5-K
Qty Available:
Description: Power Relay 12VDC 5A SPDT(20.5x10.5x20.5)mm THT
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Fujitsu VE-12HS5-K Available.
Power Relay 12VDC 5A SPDT(20.5x10.5x20.5)mm THT
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 5
Coil Current 20.87 mA
Coil Resistance 575 Ω
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 5 A
Max Current Rating 5 A
Max Operating Temperature 90 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 150 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 10 ms
Power Consumption 25 mW
Resistance 575 Ω
Termination Solder
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 10.5 mm
Length 20.5 mm