           Electromechanical > Relays > Signal Relays > Fujitsu-FBR572ND24-W
Fujitsu FBR572ND24-W
Part Number: Fujitsu FBR572ND24-W
Manufacturer: Fujitsu
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > Fujitsu-FBR572ND24-W
Qty Available:
Description: Power Relay 24VDC 12A SPDT/SPDT(26x20x16.2)mm THT Automotive
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Fujitsu FBR572ND24-W Available.
Power Relay 24VDC 12A SPDT/SPDT(26x20x16.2)mm THT Automotive
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver, Tin
Mount Through Hole
Number of Pins 10
Coil Current 60 A
Coil Resistance 384 Ω
Coil Voltage (DC) 24 V
Max Current Rating 12 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -40 °C