Connectors > Board to Board Connectors > FX8-100S-SV-22-
FX8-100S-SV(22)
| Part Number: | FX8-100S-SV(22) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > Board to Board Connectors > FX8-100S-SV-22- |
| Qty Available: | |
| Description: | Board-to-Board Connector with 0.6-mm Pitch and 3 - 4-mm Height, FX8 Series (HIROSE ELECTRIC) |
PCX has Hirose Connectors > Board to Board Connectors > FX8-100S-SV-22- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board-to-Board Connector with 0.6-mm Pitch and 3 - 4-mm Height, FX8 Series (HIROSE ELECTRIC)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Beige |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Resistance | 45 mΩ |
| Contact Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Current Rating | 400 mA |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 100 |
| Number of Positions | 100 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Contact Pitch | 600 µm |
| Height | 2.25 mm |
| Length | 36.6 mm |
| Mated Stacking Heights | 4 mm |
| Pitch | 600 µm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Hirose FX8-100S-SV(22)
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FX8-100S-SV-22- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX8-100S-SV-22- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch and height of the board-to-board connector?
What is the contact plating and number of positions of the connector?
Where can I find the datasheet for the FX8-100S-SV(22) connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





