Connectors > FX2CA-80P-1-27DSA-71-
FX2CA-80P-1.27DSA(71)
| Part Number: | FX2CA-80P-1.27DSA(71) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > FX2CA-80P-1-27DSA-71- |
| Qty Available: | |
| Description: | Half-Pitch Multifunction Two-Piece Connector FX2 Series (HIROSE ELECTRIC) |
PCX has Hirose Connectors > FX2CA-80P-1-27DSA-71- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Half-Pitch Multifunction Two-Piece Connector FX2 Series (HIROSE ELECTRIC)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Connector Type | Header |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Male |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 80 |
| Number of Positions | 80 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 125 V |
| Contact Pitch | 1.27 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Lead Pitch | 1.27 mm |
| Length | 60.85 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Hirose FX2CA-80P-1.27DSA(71)
| Datasheet | View & Download FX2CA-80P-1-27DSA-71- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FX2CA-80P-1-27DSA-71- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FX2CA-80P-1-27DSA-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX2CA-80P-1-27DSA-71- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the connector type of this product?
What is the contact material and plating of this connector?
What is the maximum operating temperature and minimum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.