Connectors > FX2-60S-1-27DSL-71-
FX2-60S-1.27DSL(71)
| Part Number: | FX2-60S-1.27DSL(71) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > FX2-60S-1-27DSL-71- |
| Qty Available: | |
| Description: | Half-Pitch Multifunction Two-Piece Connector FX2 Series (HIROSE ELECTRIC) |
PCX has Hirose Connectors > FX2-60S-1-27DSL-71- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Half-Pitch Multifunction Two-Piece Connector FX2 Series (HIROSE ELECTRIC)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Receptacle |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 60 |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 125 V |
| Contact Pitch | 1.27 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Length | 48.15 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.905 mm |
| Width | 16 mm |
Documentation for Hirose FX2-60S-1.27DSL(71)
| Datasheet | View & Download FX2-60S-1-27DSL-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX2-60S-1-27DSL-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX2-60S-1-27DSL-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX2-60S-1-27DSL-71- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FX2-60S-1-27DSL-71- Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the connector type?
What is the maximum operating temperature?
What is the contact material and plating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

