Connectors > FX11LA-60S-6-SV-71-
FX11LA-60S/6-SV(71)
| Part Number: | FX11LA-60S/6-SV(71) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > FX11LA-60S-6-SV-71- |
| Qty Available: | |
| Description: | [FunctionMAX™]0.5mm Pitch 2.0-3.0mm Height with Ground Plate High-Speed Board to Board |
PCX has Hirose Connectors > FX11LA-60S-6-SV-71- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
[FunctionMAX™]0.5mm Pitch 2.0-3.0mm Height with Ground Plate High-Speed Board to Board
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Beige |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Resistance | 60 mΩ |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Current Rating | 300 mA |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 66 |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50 V |
| Contact Pitch | 500 µm |
| Height | 1.65 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 25 mm |
| Mated Stacking Heights | 2 mm |
| Pitch | 500 µm |
| Stack Height | 2 mm |
| Width | 6.2 mm |
Documentation for Hirose FX11LA-60S/6-SV(71)
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
| Datasheet | View & Download FX11LA-60S-6-SV-71- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the contact material and plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

