Connectors > FX11A-60P-6-SV0-5-71-
FX11A-60P/6-SV0.5(71)
| Part Number: | FX11A-60P/6-SV0.5(71) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > FX11A-60P-6-SV0-5-71- |
| Qty Available: | |
| Description: | Board to Board & Mezzanine Connectors 60P STRT SMT HEADER GROUND PLATE GOLD |
PCX has Hirose Connectors > FX11A-60P-6-SV0-5-71- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board to Board & Mezzanine Connectors 60P STRT SMT HEADER GROUND PLATE GOLD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Beige |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Plug |
| Contact Resistance | 70 mΩ |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Current Rating | 300 mA |
| Gender | Male |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 60 |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50 V |
| Contact Pitch | 500 µm |
| Height | 2.63 mm |
| Length | 22.6 mm |
| Mated Stacking Heights | 3 mm |
| Pitch | 500 µm |
| Stack Height | 3 mm |
| Width | 5.25 mm |
Documentation for Hirose FX11A-60P/6-SV0.5(71)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the connector?
What is the physical dimension of the connector?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
