Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-115-01-L-DV-K
FTSH-115-01-L-DV-K
| Part Number: | FTSH-115-01-L-DV-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-115-01-L-DV-K |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD TIGER CLAW™ Tube |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-115-01-L-DV-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD TIGER CLAW™ Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 19.05 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 19.05 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-115-01-L-DV-K
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature for this product?
How many rows does this connector have?
What is the product name and model number?
What are the key features of the product?
What is the maximum current rating of the product?
What is the temperature range for operating the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

