Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-113-01-L-MT
FTSH-113-01-L-MT
| Part Number: | FTSH-113-01-L-MT |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-113-01-L-MT |
| Qty Available: | |
| Description: | High Reliability Header Strips, 0.050" Pitch Rohs Compliant: Yes |Samtec FTSH-113-01-L-MT |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-113-01-L-MT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Reliability Header Strips, 0.050" Pitch Rohs Compliant: Yes |Samtec FTSH-113-01-L-MT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 10.64 mm |
| Length | 16.51 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Width | 2.51 mm |
Documentation for Samtec FTSH-113-01-L-MT
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-MT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTSH-113-01-L-MT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-MT Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-MT Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-MT Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-MT Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-MT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
Is the product RoHS compliant?
What is the pitch of the header strips?
How many contacts does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.