Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-113-01-L-DV-K-P-TR
FTSH-113-01-L-DV-K-P-TR
| Part Number: | FTSH-113-01-L-DV-K-P-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-113-01-L-DV-K-P-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD TIGER CLAW™ T/R |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-113-01-L-DV-K-P-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD TIGER CLAW™ T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 16.51 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 16.51 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-113-01-L-DV-K-P-TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the key features of the product?
What is the price of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
What is the product name and brand?
What are the specifications of the connector?
What is the price of the connector?
Is the connector currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

