Connectors > FTSH-113-01-L-D-K
FTSH-113-01-L-D-K
| Part Number: | FTSH-113-01-L-D-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTSH-113-01-L-D-K |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tube |
PCX has Samtec Connectors > FTSH-113-01-L-D-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 16.51 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-113-01-L-D-K
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-113-01-L-D-K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch size of the connector?
How many circuits does the connector have?
What is the contact plating material of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
