Connectors > FTSH-110-01-LM-DV-P
FTSH-110-01-LM-DV-P
| Part Number: | FTSH-110-01-LM-DV-P |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTSH-110-01-LM-DV-P |
| Qty Available: | |
| Description: | High Reliability Header Strips, 0.050" Pitch |Samtec FTSH-110-01-LM-DV-P |
PCX has Samtec Connectors > FTSH-110-01-LM-DV-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Reliability Header Strips, 0.050" Pitch |Samtec FTSH-110-01-LM-DV-P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.84 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-110-01-LM-DV-P
| Technical Drawing | View & Download FTSH-110-01-LM-DV-P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-LM-DV-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-LM-DV-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-LM-DV-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-LM-DV-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-LM-DV-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Are there any alternative names or manufacturer aliases for Samtec?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.