Connectors > FTSH-110-01-L-D-RA-K
FTSH-110-01-L-D-RA-K
| Part Number: | FTSH-110-01-L-D-RA-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTSH-110-01-L-D-RA-K |
| Qty Available: | |
| Description: | Pin Header, 20Pos, 2Row, 1.27Mm, Tht R/A Rohs Compliant: Yes |Samtec FTSH-110-01-L-D-RA-K |
PCX has Samtec Connectors > FTSH-110-01-L-D-RA-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pin Header, 20Pos, 2Row, 1.27Mm, Tht R/A Rohs Compliant: Yes |Samtec FTSH-110-01-L-D-RA-K
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Depth | 8.1 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-110-01-L-D-RA-K
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-110-01-L-D-RA-K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's part number?
How many positions does the pin header have?
What is the pitch of the connector?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

