Connectors > FTSH-108-04-L-D-RA
FTSH-108-04-L-D-RA
| Part Number: | FTSH-108-04-L-D-RA |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTSH-108-04-L-D-RA |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings High Reliability Header Strips, .050 pitch |
PCX has Samtec Connectors > FTSH-108-04-L-D-RA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings High Reliability Header Strips, .050 pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-108-04-L-D-RA
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-108-04-L-D-RA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the pitch of the header strips?
How many contacts does the connector have?
What is the product name?
What is the maximum operating temperature of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

