Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR
FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR
| Part Number: | FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD T/R |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.43 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the termination type for this connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

