Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-105-01-L-DH-A-C-TR
FTSH-105-01-L-DH-A-C-TR
| Part Number: | FTSH-105-01-L-DH-A-C-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-105-01-L-DH-A-C-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder RA Side Entry SMD T/R |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > FTSH-105-01-L-DH-A-C-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder RA Side Entry SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 10.89 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 10.89 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-105-01-L-DH-A-C-TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact material and plating of the connector?
What are the operating temperature ranges for this connector?
How many contacts and rows does this connector have?
What is the part number of the product?
What is the pitch of the connector?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

