Connectors > FTSH-105-01-L-D-RA
FTSH-105-01-L-D-RA
| Part Number: | FTSH-105-01-L-D-RA |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTSH-105-01-L-D-RA |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Tube |
PCX has Samtec Connectors > FTSH-105-01-L-D-RA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 8.1 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTSH-105-01-L-D-RA
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTSH-105-01-L-D-RA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Samtec FTSH-105-01-L-D-RA?
What is the pitch of the connector?
How many positions does the header have?
What is the contact plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

