Connectors > FTS-113-01-F-DV-A
FTS-113-01-F-DV-A
| Part Number: | FTS-113-01-F-DV-A |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTS-113-01-F-DV-A |
| Qty Available: | |
| Description: | Micro Low Profile Header Strips Rohs Compliant: Yes |Samtec FTS-113-01-F-DV-A |
PCX has Samtec Connectors > FTS-113-01-F-DV-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Micro Low Profile Header Strips Rohs Compliant: Yes |Samtec FTS-113-01-F-DV-A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.42 mm |
| Length | 16.51 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTS-113-01-F-DV-A
| Datasheet | View & Download FTS-113-01-F-DV-A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTS-113-01-F-DV-A Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTS-113-01-F-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-113-01-F-DV-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
Is the Samtec FTS-113-01-F-DV-A RoHS compliant?
What is the contact material of the Samtec FTS-113-01-F-DV-A?
What is the maximum operating temperature of the Samtec FTS-113-01-F-DV-A?
How many contacts does the Samtec FTS-113-01-F-DV-A have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.