Connectors > FTS-105-01-L-DV-P-TR
FTS-105-01-L-DV-P-TR
| Part Number: | FTS-105-01-L-DV-P-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTS-105-01-L-DV-P-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD T/R |
PCX has Samtec Connectors > FTS-105-01-L-DV-P-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Male Pin |
| Current Rating | 1.75 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Depth | 3.42 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
Documentation for Samtec FTS-105-01-L-DV-P-TR
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTS-105-01-L-DV-P-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the connector type and number of positions?
What is the pitch of the connector?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



