Connectors > Headers and Wire Housings > FTR-110-03-G-D-06
FTR-110-03-G-D-06
| Part Number: | FTR-110-03-G-D-06 |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > FTR-110-03-G-D-06 |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Surface Mount Micro Header, 0.050 x 0.100 Pitch |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > FTR-110-03-G-D-06 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Surface Mount Micro Header, 0.050 x 0.100 Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 3.1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Manufacturer Package Identifier | FTR-110-03-G-D-06 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 19 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Loaded | 19 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 3.175 mm |
| Depth | 7.52 mm |
| Height | 7.58 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 2.54 mm |
Documentation for Samtec FTR-110-03-G-D-06
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTR-110-03-G-D-06 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the product?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.