Connectors > FTE-106-01-G-DV-A
FTE-106-01-G-DV-A
| Part Number: | FTE-106-01-G-DV-A |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FTE-106-01-G-DV-A |
| Qty Available: | |
| Description: | Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm Surface Mount Micro Terminal Strip |
PCX has Samtec Connectors > FTE-106-01-G-DV-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm Surface Mount Micro Terminal Strip
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.05 mm |
| Length | 4.8 mm |
| Pitch | 800 µm |
Documentation for Samtec FTE-106-01-G-DV-A
| Datasheet | View & Download FTE-106-01-G-DV-A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FTE-106-01-G-DV-A Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FTE-106-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTE-106-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTE-106-01-G-DV-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download FTE-106-01-G-DV-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the pitch of this connector?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.