Connectors > FSI-115-03-G-D-AD-K-TR
FSI-115-03-G-D-AD-K-TR
| Part Number: | FSI-115-03-G-D-AD-K-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FSI-115-03-G-D-AD-K-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Board to Board & Mezzanine Connectors 1.00 mm One-Piece Interface |
PCX has Samtec Connectors > FSI-115-03-G-D-AD-K-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board to Board & Mezzanine Connectors 1.00 mm One-Piece Interface
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 8.76 mm |
| Length | 15.76 mm |
| Pitch | 1 mm |
Documentation for Samtec FSI-115-03-G-D-AD-K-TR
| Datasheet | View & Download FSI-115-03-G-D-AD-K-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FSI-115-03-G-D-AD-K-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FSI-115-03-G-D-AD-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FSI-115-03-G-D-AD-K-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download FSI-115-03-G-D-AD-K-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What is the interface size of the connector?
What is the contact material and plating of the connector?
What is the maximum and minimum operating temperature of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.