Power Products > FS24-250
FS24-250
| Part Number: | FS24-250 |
| Manufacturer: | Triad Magnetics |
| Part Type: | Power Products > FS24-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Transformer Dual Prim. Dual Sec. 230V/115V Prim. 24V/12V Sec. Through Hole |
PCX has Triad Magnetics Power Products > FS24-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Transformer Dual Prim. Dual Sec. 230V/115V Prim. 24V/12V Sec. Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 181.436948 g |
| Current Rating | 500 mA |
| Element Configuration | Dual |
| Frequency | 60 Hz |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Power Dissipation | 6 W |
| Nominal Input Voltage | 115 V |
| Output Voltage | 24 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Rating | 6 W |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Termination | PC Pin |
| Height | 23.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 33.32 mm |
| Length | 41.28 mm |
| Width | 23.8 mm |
Documentation for Triad Magnetics FS24-250
| Datasheet | View & Download FS24-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FS24-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FS24-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FS24-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FS24-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download FS24-250 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the primary and secondary voltages of the power transformer?
What is the product name and brand?
What is the weight of the power transformer?
What is the current rating of the power transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


