           Power Products > FN3026HL-10-71
FN3026HL-10-71
Part Number: FN3026HL-10-71
Manufacturer: Schaffner
Part Type: Power Products > FN3026HL-10-71
Qty Available:
Description: Power Line Filter 0Hz to 60Hz 10A 520VAC Wire Lead Chassis Mount/DIN Rail
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FN3026HL-10-71 Available.
PCX has Schaffner Power Products > FN3026HL-10-71 Electronic Components for Sale.
Power Line Filter 0Hz to 60Hz 10A 520VAC Wire Lead Chassis Mount/DIN Rail
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 300
Mount Chassis Mount, DIN Rail
Current 10 A
Current Rating 10 A
Frequency 60 Hz
Leakage Current 400 µA
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 100 °C
Max Voltage Rating (AC) 520 V
Min Operating Temperature -25 °C
Termination Wire
Voltage Rating (AC) 300 V
Depth 50 mm
Height 87.7 mm
Length 150 mm