           Integrated Circuits (ICs) > Memory > FM27C512Q120
FM27C512Q120
Part Number: FM27C512Q120
Manufacturer: onsemi
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > FM27C512Q120
Qty Available:
Description: Obsolete Non-Volatile Non-RoHS Compliant Parallel EPROM Memory 0C~70C TA 5V 512Kb 64K x 8 120ns
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FM27C512Q120 Available.
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Memory > FM27C512Q120 Electronic Components for Sale.
Obsolete Non-Volatile Non-RoHS Compliant Parallel EPROM Memory 0C~70C TA 5V 512Kb 64K x 8 120ns
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package CDIP
Number of Pins 28
Access Time 120 ns
Frequency 120 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Memory Size 64 kB
Memory Type EPROM, EPROMs
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Operating Supply Voltage 5 V