Connectors > FLE-108-01-G-DV
FLE-108-01-G-DV
| Part Number: | FLE-108-01-G-DV |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > FLE-108-01-G-DV |
| Qty Available: | |
| Description: | Board to Board & Mezzanine Connectors Cost Effective Surface Mount Socket, 0.050 Pitch |
PCX has Samtec Connectors > FLE-108-01-G-DV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board to Board & Mezzanine Connectors Cost Effective Surface Mount Socket, 0.050 Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Power, Receptacle, Socket |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 3.33 mm |
| Length | 10.27 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Width | 3.33 mm |
Documentation for Samtec FLE-108-01-G-DV
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download FLE-108-01-G-DV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download FLE-108-01-G-DV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the pitch of the connector?
What is the product name?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.