Connectors > FH10A-18S-1SH
FH10A-18S-1SH
| Part Number: | FH10A-18S-1SH |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > FH10A-18S-1SH |
| Qty Available: | |
| Description: | 18 Contact(s) Male Right Angle Ffc/fpc Connector Surface Mount |
PCX has Hirose Connectors > FH10A-18S-1SH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18 Contact(s) Male Right Angle Ffc/fpc Connector Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Solder Plating |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Positions | 18 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Wire/Cable Type | Straight |
| Height | 3 mm |
| Lead Pitch | 1 mm |
| Length | 24.2 mm |
| Pitch | 990.6 µm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Hirose FH10A-18S-1SH
| Datasheet | View & Download FH10A-18S-1SH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the connector?
How many contacts and positions does the connector have?
What are the dimensions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.