Cables and Wire > FFSD-05-D-12-00-01-N
FFSD-05-D-12.00-01-N
| Part Number: | FFSD-05-D-12.00-01-N |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Cables and Wire > FFSD-05-D-12-00-01-N |
| Qty Available: | |
| Description: | .050" Low Profile Tiger Eye™ IDC Ribbon Cable Assembly |
PCX has Samtec Cables and Wire > FFSD-05-D-12-00-01-N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
.050" Low Profile Tiger Eye™ IDC Ribbon Cable Assembly
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Material | Polybutylene |
| Weight | 45.359237 mg |
| Connector Type | Connector, IDC, Socket |
| Connector Type A | Connector, IDC, Receptacle |
| Connector Type B | Connector, IDC, Receptacle |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Schedule B | 8544420000 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | IDT |
| Wire/Cable Type | Flat Flex |
| Cable Length | 304 mm |
| Cable Pitch | 635 µm |
| Connector Pitch | 1.27 mm |
| Height | 6.5786 mm |
| Length | 304.8 mm |
| Width | 38.1 mm |
| Wire/Cable Gauge | 30 AWG |
Documentation for Samtec FFSD-05-D-12.00-01-N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the cable length of the assembly?
What is the material used for the cable assembly?
What is the maximum current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

