           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > FEP16JT-E3-45
FEP16JT-E3/45
Part Number: FEP16JT-E3/45
Manufacturer: Vishay
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > FEP16JT-E3-45
Qty Available:
Description: Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 600V 16A 3-Pin (3+Tab) TO-220AB Tube
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FEP16JT-E3/45 Available.
Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 600V 16A 3-Pin (3+Tab) TO-220AB Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-220AB
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Average Rectified Current 16 A
Element Configuration Common Cathode
Forward Current 16 A
Forward Voltage 1.5 V
Max Operating Temperature 150 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 600 V
Max Reverse Voltage (DC) 600 V
Max Surge Current 125 A
Min Operating Temperature -55 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 125 A
Peak Reverse Current 10 µA
Recovery Time 50 ns
Reverse Recovery Time 50 ns
Reverse Voltage 600 V