           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FDB33N25TM
FDB33N25TM
Part Number: FDB33N25TM
Manufacturer: onsemi
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FDB33N25TM
Qty Available:
Description: N-Channel Power MOSFET, UniFETTM, 250 V, 33 A, 94 mΩ, D2PAK
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FDB33N25TM Available.
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM, 250 V, 33 A, 94 mΩ, D2PAK
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package D2PAK
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Weight 1.31247 g
Continuous Drain Current (ID) 33 A
Drain to Source Breakdown Voltage 250 V
Drain to Source Resistance 94 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Element Configuration Single
Fall Time 120 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) 30 V
Input Capacitance 2.135 nF
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 235 W
Min Operating Temperature -55 °C
Nominal Vgs 3 V
Number of Elements 1
Power Dissipation 235 W
Rds On Max 94 mΩ
Resistance 94 MΩ
Rise Time 230 ns
Schedule B 8541290080
Threshold Voltage 3 V
Turn-Off Delay Time 75 ns
Turn-On Delay Time 35 ns
Height 4.83 mm
Length 10.67 mm
Width 11.33 mm