           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FCH072N60F
FCH072N60F
Part Number: FCH072N60F
Manufacturer: onsemi
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FCH072N60F
Qty Available:
Description: N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FRFET®, 600 V, 52 A, 72 mΩ, TO-247
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FCH072N60F Available.
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FRFET®, 600 V, 52 A, 72 mΩ, TO-247
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-247-3
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Weight 6.39 g
Continuous Drain Current (ID) 52 A
Drain to Source Breakdown Voltage 600 V
Drain to Source Resistance 65 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Element Configuration Single
Fall Time 25 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) 20 V
Input Capacitance 8.66 nF
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 481 W
Min Operating Temperature -55 °C
Power Dissipation 481 W
Rds On Max 72 mΩ
Rise Time 38 ns
Schedule B 8541290080
Turn-Off Delay Time 140 ns
Turn-On Delay Time 43 ns
Height 20.82 mm
Length 15.87 mm
Width 4.82 mm