           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FCH023N65S3L4
FCH023N65S3L4
Part Number: FCH023N65S3L4
Manufacturer: onsemi
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FCH023N65S3L4
Qty Available:
Description: N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® III, Easy Drive, 650 V, 75 A, 23 mΩ, TO-247 4lead
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FCH023N65S3L4 Available.
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® III, Easy Drive, 650 V, 75 A, 23 mΩ, TO-247 4lead
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-247-4
Mount Through Hole
Weight 6.289 g
Continuous Drain Current (ID) 75 A
Drain to Source Breakdown Voltage 650 V
Drain to Source Resistance 19.5 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Element Configuration Single
Gate to Source Voltage (Vgs) 30 V
Input Capacitance 7.16 nF
Max Junction Temperature (Tj) 150 °C
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 595 W
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Channels 1
Power Dissipation 595 W
Rds On Max 23 mΩ
Schedule B 8541290080
Turn-Off Delay Time 130 ns
Turn-On Delay Time 43 ns
Height 25.56 mm