           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FCH023N65S3-F155
FCH023N65S3-F155
Part Number: FCH023N65S3-F155
Manufacturer: onsemi
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > FCH023N65S3-F155
Qty Available:
Description: N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® III, Easy Drive, 650 V , 75 A, 23 mΩ, TO-247
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number FCH023N65S3-F155 Available.
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® III, Easy Drive, 650 V , 75 A, 23 mΩ, TO-247
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-247-3
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Weight 6.39 g
Continuous Drain Current (ID) 75 A
Drain to Source Resistance 19.5 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Element Configuration Single
Input Capacitance 7.16 nF
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 595 W
Min Operating Temperature -55 °C
Rds On Max 23 mΩ
Schedule B 8541290080
Threshold Voltage 4.5 V