           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > F930J227MNC
F930J227MNC
Part Number: F930J227MNC
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > F930J227MNC
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 220uF 6.3V N CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343 0.5 Ohm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number F930J227MNC Available.
Cap Tant Solid 220uF 6.3V N CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343 0.5 Ohm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 500 mΩ
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532210050
Voltage Rating (DC) 6.3 V