           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > F17724222000
F17724222000
Part Number: F17724222000
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > F17724222000
Qty Available:
Description: Cap Film Suppression X2 0.22uF 310VAC PET 10% (26 X 8.5 X 18mm) Radial 22.5mm 110°C Automotive
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number F17724222000 Available.
Cap Film Suppression X2 0.22uF 310VAC PET 10% (26 X 8.5 X 18mm) Radial 22.5mm 110°C Automotive
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material Polyester
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 2
Capacitance 220 nF
Dielectric PET
Lead/Base Style Straight
Max Operating Temperature 110 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Schedule B 8532250020
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 310 V
Voltage Rating (AC) 310 V
Voltage Rating (DC) 275 V
Depth 8.5 mm
Height 8.3 mm
Height - Seated (Max) 16.51 mm
Lead Diameter 800 µm
Lead Pitch 22.5 mm
Length 26 mm
Width 16.3 mm