           Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Epson-MC-406-32-768K-A3-ROHS
Epson MC-406 32.768K-A3:ROHS
Part Number: Epson MC-406 32.768K-A3:ROHS
Manufacturer: Epson
Part Type: Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Epson-MC-406-32-768K-A3-ROHS
Qty Available:
Description: Crystal 32.7680KHZ 12.5PF SMD
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Epson MC-406 32.768K-A3:ROHS Available.
Crystal 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Mount Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 kΩ
Frequency 32.768 kHz
Frequency Tolerance 0.002 %
Load Capacitance 12.5 pF
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 0.002 %
Height 3.6068 mm
Length 9.6012 mm
Width 4.064 mm