Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EZ430-RF2500-SEH
EZ430-RF2500-SEH
| Part Number: | EZ430-RF2500-SEH |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EZ430-RF2500-SEH |
| Qty Available: | |
| Description: | MSP430 Solar Energy Harvesting Development Tool |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EZ430-RF2500-SEH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MSP430 Solar Energy Harvesting Development Tool
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Connector Type | Power |
| Core Architecture | MSP430 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Output Voltage | 3.55 V |
| Number of Pins | 0 |
| Connector Type | Power |
| Core Architecture | MSP430 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Output Voltage | 3.55 V |
Documentation for Texas Instruments EZ430-RF2500-SEH
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500-SEH Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500-SEH Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500-SEH Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500-SEH Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500-SEH Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500-SEH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the main feature of the product?
What is the frequency range of the product?
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the product's core architecture?
What is the frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


