Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EZ430-RF2500
EZ430-RF2500
| Part Number: | EZ430-RF2500 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EZ430-RF2500 |
| Qty Available: | |
| Description: | Development & Evaluation Tools (Kits, Modules, and Boards) MSP430 Wireless Dev Tool |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EZ430-RF2500 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Development & Evaluation Tools (Kits, Modules, and Boards) MSP430 Wireless Dev Tool
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Wire |
| Weight | 90.718474 g |
| Core Architecture | MSP430 |
| Data Bus Width | 16 b |
| Evaluation Kit | Yes |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Interface | USB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 44.45 mm |
| Length | 166.878 mm |
| Width | 160.782 mm |
Documentation for Texas Instruments EZ430-RF2500
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EZ430-RF2500 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


