           Passive Components > EMI / RFI Components > EXC-CET103U
EXC-CET103U
Part Number: EXC-CET103U
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > EMI / RFI Components > EXC-CET103U
Qty Available:
Description: EMI Filter 15MHz to 120MHz 25dB 2A 50VDC J-Bend SMD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EXC-CET103U Available.
EMI Filter 15MHz to 120MHz 25dB 2A 50VDC J-Bend SMD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1807
Case Code (Imperial) 1807
Case Code (Metric) 4518
Mount Surface Mount
Attenuation Value 25 dB
Capacitance 10 nF
Circuit Type Filter
Current 2 A
Current Rating 2 A
DC Resistance (DCR) 50 mΩ
ESD Protection No
Frequency 120 MHz
Max Current Rating 2 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 50 V
Min Operating Temperature -25 °C
Number of Channels 1
Packaging Cut Tape
Resistance 50 Ω
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.8 mm
Height 2.7 mm
Length 4.5 mm
Width 1.8 mm